Hiksemi 512GB 2.5 SATA SSD - HS-SSD-C100-512G
0/5 (0 reviews)
KSh 12,600 KSh 14,000
Save KSh 1,400
Order in 02:30:25 to get next day delivery
Quantity
Availability: Available
Condition: Brand New
Brand: Hiksemi
DISCOUNT
-10%
You save KSh 1,400
DELIVERY TIME
2-4 Days
Estimated arrival
16 May 2026 - 18 May 2026
PACKAGE
Free
Express Shipping
MTBF
1.5 million hours
Brand
Hiksemi
Model
HS-SSD-C100-512G
Weight
Approx. 50 grams
Capacity
512GB
Interface
SATA III (6 Gb/s)
NAND Type
3D NAND Flash
Controller
Hiksemi proprietary controller
Dimensions
100mm x 69.85mm x 7mm
Form Factor
2.5 inch
Shock Resistance
1500G
Power Consumption
Low power consumption for enhanced energy efficiency
Operating Temperature
0°C to 70°C